Vyhledávání 

Fenka Lajka má svůj pomník

16.07.2008 11:58

Moskva – Po šedesáti letech od svého letu do vesmíru se fenka Lajka v pátek dočkala pomníku. Na svou misi se Lajka vydala 3. listopadu 1957. První člověk se do vesmíru podíval o čtyři roky později.

Lajka se stala prvním kosmonautem a díky tomu vešlo její jméno do historie. Méně se už však ví o tom, že jejímu letu předcházelo již od roku 1951 množství pokusných parabolických letů raket R-2A, na jejichž palubě byli také živí a většinou psí pasažéři. Těchto letů se zúčastnily například fenky Odvažnaja a Sněžinka. Pro první vesmírný let byly trénovány hned tři fenky - Lajka, Albina a Muška. Volba nakonec padla na tříletou Lajku.

Lajčin původ je nejasný, prý byla nalezena jako toulavý pes v ulicích Moskvy. Její skutečné jméno bylo Kudrjavka, lidé z bajkonurského raketového personálu jí ale říkali mnoha jmény, mezi kterými byly i Zučka nebo Limončik. Jméno Lajka, které se nakonec ujalo nejvíce, se v Rusku v 19. století používalo k označení všech psů špicovitých plemen. Pokud jde o plemeno, byla Lajka pravděpodobně křížencem samojeda nebo huskyho. Mezi jejími předky byl zřejmě i teriér, možná beagle.

Informace o tom, jak dlouho Lajka na oběžné dráze přežila se dlouho velmi lišily. Sovětský svaz se ze zřejmých důvodů snažil v tomto neslavném faktu poněkud mlžit. Objevovaly se tak odhady od 24 hodin až po 10 dní. Také důvod její smrti byl nejasný. Některé zprávy hovořily o tom, že v poslední dávce jídla měla Lajka jed, který ji před selháním podpory života uspal, jiné zase hovořily o tom, že technici po pár dnech na orbitě zaplnili kabinu smrtícím plynem, případně že se vyčerpaly zásoby kyslíku nebo dokonce že zemřela na podchlazení. V roce 2002 však vyšlo najevo, že po 5-7 hodinách přestalo řídící středisko přijímat signály o životě Lajky. Při čtvrtém oběhu kabiny už bylo zřejmé, že fenka zemřela kvůli přehřátí a stresu. Svoji pochmurnou cestu nakonec zakončila 4. dubna 1958, kdy její kabina vstoupila do zemské atmosféry a tam shořela.

I po Lajce létali do vesmíru další psí kosmonauti. Podobně málo štěstí měly fenky Čajka a Lisička, které zahynuly při explozi rakety. V srpnu 1960 ve sputniku 5 odstartovaly fenky Bělka a Strelka, které se jako první z vesmíru také úspěšně vrátily. Celá série ověřovacích zvířecích letů do vesmíru byla uzavřena letem Černušky ve Spuniku 9 a Zvězdušky ve Sputniku 10 v březnu 1961, čímž se konečně otevřela cesta do vesmíru i pro člověka. A tak se 12. dubna 1961 mohl do vesmíru po cestě vyšlapané psími kosmonauty vydat i Jurij Gagarin. Ale to už je jiný příběh ...